پاوربانک خورشیدی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

۱) معرفی پاوربانک خورشیدی :

چرا به پاوربانک خورشیدی نیاز داریم؟

حتماً برای شما نیز پیش آمده که قبل از یک مسافرت طولانی، نگران خاموش‌شدن لوازم الکترونیکی همراه خود به دلیل اتمام شارژ باشید. در این مواقع یک پاوربانک کمک خوبی می‌تواند باشد. اما در عین حال خود می‌تواند به یک منبع نگرانی دیگر تبدیل شود. چون پاوربانک نیز یک مولد انرژی وابسته از نوع باتری قابل شارژ است که پس از تخلیه، نیاز به شارژ مجدد از برق شهری یا شارژر فندکی خودرو دارد. اما هر دوی اینها ممکن است در یک سفر طولانی در دسترس نباشند! پس راه حل اساسی چیست؟

اینجاست که اولین راه حلی که به ذهن خطور می‌کند، انرژی خورشید است. خورشید یک منبع انرژی رایگان، پاک و همیشه در دسترس است که استفاده از آن نیاز به مهارت ویژه و ابزار پیچیده‌ای ندارد. کافیست که پنل‌های یک شارژر سولار در مقابل نور آفتاب قرار گیرند تا با تبدیل انرژی تابشی خورشید به انرژی الکتریکی، تولید برق آغاز شده و از این برق برای شارژ لوازم همراه استفاده شود.

اما یک مشکل کوچک در این میان وجود دارد و آن عدم وجود این منبع انرژی عالی هنگام شب و همچنین روزهای ابری است. وقتی هوا تاریک است یا تراکم ابرها به قدری بالاست که تابش کافی به پنل‌های خورشیدی جهت تولید برق نمی‌رسد، چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا شارژر سولار هنگام شب یا هوای ابری قابل استفاده است؟

جواب این پرسش هم مثبت است و هم منفی. بله، اگر یک منبع ذخیره انرژی هنگام کافی بودن تابش در طول روز، انرژی الکتریکی را برای استفاده در طول شب و روزهای ابری ذخیره نماید. خیر، اگر شارژر سولار به تنهایی و بدون منبع ذخیره انرژی استفاده گردد.

در پاوربانک خورشیدی ، این منبع ذخیره یک پاوربانک داخلی است که متصل به پنل‌های سولار دستگاه می‌باشد. در طول روز و هنگام کافی بودن تابش آفتاب، پنل‌های سولار شروع به شارژ باتری‌های داخلی پاوربانک می‌نمایند. وسایل الکترونیکی همراه نیز به پاوربانک متصل شده و به این ترتیب به صورت هم‌زمان، هم پاوربانک داخلی شارژ می‌شود و هم لوازم الکترونیکی همراه شما.

پاوربانک سولار یا پاوربانک خورشیدی

پاوربانک خورشیدی در وضعیت متصل به کوله‌پشتی

۲) ویژگی‌های پاوربانک خورشیدی :

۲-۱) ویژگی‌های ظاهری :

هنگام عدم استفاده، پاوربانک خورشیدی به شکل یک کیف سبک و کوچک قابل حمل است. هنگام نیاز، این کیف باز شده و ۳ عدد پنل سولار دستگاه نمایان می‌گردند که به دو شکل می‌توان از آنها استفاده نمود:

۱) اتصال به کوله‌پشتی توسط ۴ قلاب کارابین همراه تا در حین کوهنوردی یا پیاده‌روی، بتوان لوازم همراه را نیز شارژ نمود.

۲) قراردادن روی زمین یا هر سطح صاف دیگر و تنظیم زاویه پنل‌های سولار با پایه قابل تنظیم پشتی، طوری که جهت تابش خورشید عمود بر پنل‌ها باشد تا ماکزیمم میزان انرژی خورشیدی دریافت گردد.

بر خلاف پنل‌های خورشیدی سیلیکونی که بسیار سنگین و شکننده هستند، پنل‌های خورشیدی این دستگاه از نوع PET Laminated بوده و بسیار سبک و نازک و تا حدی انعطاف‌پذیر هستند. پس در سفرهای طولانی، حمل پاوربانک خورشیدی خسته‌کننده نبوده و نگرانی از بابت شکستن پنل‌ها نیز وجود نخواهد داشت.

۲-۲) ویژگی‌های الکترونیکی :

پاوربانک داخلی از ظرفیت کافی برای چندین بار شارژ گوشی و تبلت‌های رایج در بازار برخوردار است. البته محاسبه دقیق تعداد شارژ بسته به تعداد زیادی پارامتر مانند ظرفیت باتری وسیله، درصد شارژ پاوربانک، شدت تابش خورشید، دمای محیط، عمر باتری وسیله شارژشونده و غیره دارد.

از ۲ خروجی پاوربانک داخلی جهت شارژ هم‌زمان ۲ وسیله می‌توان استفاده نمود.

مدارات هوشمند داخلی الکترونیکی پاوربانک خورشیدی، وظیفه مدیریت ولتاژ و جریان شارژ بهینه و متناسب با باتری وسیله تحت شارژ را بر عهده دارند.  همچنین این مدارات وسیله تحت شارژ و پاوربانک خورشیدی را در برابر خطراتی همچون اضافه شارژ، دمای بالا، اتصال کوتاه و غیره محافظت می‌نمایند.

پس از پر شدن کامل باتری وسیله تحت شارژ، فرآیند شارژ به صورت خودکار قطع می‌گردد و لازم نیست که نگران خرابی باتری وسیله به دلیل شارژ بیش از حد باشید.

ویژگی مهم دیگر پاوربانک خورشیدی ، قابلیت شارژ از برق شهر است تا هنگام شب یا روزهای ابری نیز بتوانید دستگاه را شارژ نمایید.

پاوربانک سولار

پاوربانک خورشیدی قرارگرفته روی زمین

۳) کاربردهای پاوربانک خورشیدی :

حین سفرهای طولانی و به طور کلی مواقع عدم دسترسی به برق شهری مانند موارد زیر، از پاوربانک خورشیدی برای شارژ لوازم می‌توان استفاده نمود:

۱) کوهنوردی

۲) طبیعت‌گردی

۳) پیاده‌روی

۴) ماهیگیری

۵) شکار

۶) آفرود

۷) پیک‌نیک

۸) مأموریت‌های سازمان‌های امدادی مانند هلال‌احمر و آتش‌نشانی

۹) مأموریت‌های گروه‌های امداد و نجات مانند فدراسیون و هیئت‌های کوهنوردی

 

ولتاژ خروجی پاوربانک خورشیدی دارای استاندارد USB معادل ۵V DC+ تثبیت شده می‌باشد که برای شارژ لوازم زیر قابل استفاده است:

۱) گوشی موبایل

۲) تبلت

۳) مسیریاب GPS

۴) هدفون بلوتوث

۵) هدست بلوتوث

۶) اسپیکر بلوتوث

۷) ساعت هوشمند

و سایر لوازم شارژشونده از پورت USB.

پاوربانک سولار

پاوربانک خورشیدی در وضعیت بسته به صورت یک کیف و محتویات بسته‌بندی